Szanse i bariery transformacji rynku stalowego
Na portalu wnp.pl odbył się panel dotyczący przyszłości przemysłu stalowego. Uczestniczyli w nim p. Henryk Orczykowski – prezes Stalprofilu, dr hab. inż. Marian Niesler – lider Grupy Badawczej Procesy Surowcowe w Instytucie Łukasiewicz – GIT., p. Tomasz Ślęzak – prezes Węglokoksu oraz p. Krzysztof Bocian – analityk Instytutu WiseEuropa.
Zgodnie z opinią panelistów, jedną z głównych przeszkód rozwoju rynku stalowego w Polsce jak również Unii Europejskiej są koszty finansowe. Metalurgia żelaza jest sektorem wysoce kapitałochłonnym, a kilkuletnie pogorszenie koniunktury gospodarczej spowodowało zmniejszenie i tak już niskich marż zysku przedsiębiorstw w tym sektorze. Kolejną przeszkodą jest konieczność udoskonalenia i komercjalizacji, jak się wydaje dwóch aktualnie najważniejszych technologii dla przyszłości przemysłu stalowego – bezpośrednej redukcji DRI z zastosowaniem wodoru w połączeniu z wychwytywaniem dwutlenku węgla z wielkich pieców.
Uczestnicy panelu uważają, że przemysł stalowy czeka wielki przełom i w ciągu najbliższych kilku lat w Europie wielkie piece znikną, zastąpione przez alternatywne metody wytwarzania surówki stali.
Zdaniem panelistów brakuje także skutecznych regulacji chroniących unijny rynek wielkopiecowy oraz strategii wdrażania zmian technologicznych wymuszonych przez unijne regulacje.
Pełen zapis panelu można odsłuchać na stronie: https://www.wnp.pl/hutnictwo/transformacja-hutnictwa-wymaga-pieniedzy-czasu-i-rzadowych-strategii,872170.html
Przygotował:
Bartosz Mertas
Zakład Technologii Koksowniczych