HTL – metoda konwersji odpadów organicznych

Hydrotermiczne upłynnianie (HTL) jest jedną z metod termochemicznej konwersji mokrej biomasy (np. obornika, odpadów spożywczych czy osadów ściekowych), która ma ogromny potencjał w produkcji biopaliw.

  • Proces złożony z sekwencyjnych reakcji (hydrolizy, repolimeryzacji, dekarboksylacji i dehydratacji) prowadzi do powstania biooleju, fazy wodnej (HTL-AP), biowęgla i produktów gazowych.
  • W HTL woda jest używana jako rozpuszczalnik, ponieważ zastosowane warunki są bliskie jej punktowi krytycznemu (374oC i 22 MPa). Odgrywa więc ważną rolę w procesach wymiany ciepła i ekstrakcji.
  • Jednak po procesie faza wodna zawiera wysokie stężenie związków organicznych, w tym ketonów, furanów, alkoholi, związków N-heterocyklicznych i węglowodorów cyklicznych.
  • W testach toksyczności, z wykorzystaniem m.in. skorupiaków potwierdzono wysoką toksyczność tego typu mieszanin w stosunku do organizmów żywych.
  • HTL-AP działa jak miecz obosieczny dając problematyczny strumień, który jednocześnie może stanowić źródło cennych składników odżywczych i energii. Waloryzacja HTL-AP odgrywa kluczową rolę w określaniu ścieżek do komercyjnej opłacalności hydrotermicznego upłynniania biomasy. Rozwiązaniem może być połączenie konwencjonalnych metod fizyczno-chemicznych z rozwiązaniami z zakresu biotechnologii.

Koniecznie przeczytaj o mikrobiologicznych ścieżkach wykorzystania HTL-AP na grafikach.

 

Przygotowała: Edyta Łaskawiec
Zakład Gospodarki o Obiegu Zamkniętym