Recykling CO2 w przemyśle stalowym? Tak, to możliwe!

Pierwsza na świecie próba nowej technologii recyklingu emisji CO2 z produkcji stali rozpoczęła się w ArcelorMittal w Gandawie (Belgia). Jest to pierwszy test przemysłowy technologii plazmowej D‑CRBN, dzięki czemu huta stali ArcelorMittal w Gandawie jest pierwszą na świecie, która przetestowała proces, który został zaprojektowany w celu zmniejszenia emisji CO2.

Ta nowa próba rozszerza obecny wieloletni program pilotażowy wychwytywania ditlenku węgla odbywający się w zakładzie w celu przetestowania wykonalności wdrożenia na pełną skalę technologii wychwytywania ditlenku węgla MHI (Advanced KM CDR Process™).

Na czym to polega ?

ArcelorMittal realizuje szereg ścieżek dekarbonizacji, aby osiągnąć swoje cele klimatyczne, które obejmują 35% redukcję emisji CO2 z ArcelorMittal Europe do 2030 roku. Jedną z tych dróg jest produkcja stali Smart Carbon, która wykorzystuje węgiel o obiegu zamkniętym w wielkim piecu.

D-CRBN, firma z siedzibą w Antwerpii, opracowała technologię wykorzystującą plazmę do przekształcania ditlenku węgla w tlenek węgla. Wykorzystując odnawialną energię elektryczną, plazma jest używana do zerwania wiązania węgiel-tlen, przekształcając w ten sposób CO2 w CO. Tlenek węgla może być wykorzystywany jako reduktor w procesie produkcji stali, zastępując część koksu lub węgla metalurgicznego używanego w wielkim piecu, lub jako podstawowy składnik w fabryce Steelanol w Gandawie, do produkcji chemikaliów lub paliw alternatywnych.

Przygotował: Tadeusz Chwoła
Zakład Transformacji Energetycznej