Czy ciepłownie węglowe będą spalać paliwo z odpadów?
W 2021 roku w Polsce ilość powstających odpadów komunalnych osiągnęła niemal 14 milionów ton, a analiza danych historycznych i prognoz wskazuje na coroczny istotny wzrost tej ilości. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) do 2025 roku ilość ta może przekroczyć 17 milionów ton. Wśród tych odpadów znajdują się również odpady palne, które mogą być wykorzystane jako paliwo.
Szacuje się, że po uwzględnieniu odpadów spalanych w spalarniach, cementowniach oraz dedykowanych instalacjach termicznego przetwarzania odpadów – zarówno istniejących, jak i planowanych – pozostaje do zagospodarowania około 1 mln ton odpadów palnych nienadających się do recyklingu.
Rosnąca ilość składowanych odpadów komunalnych na składowiskach stanowi coraz większe zagrożenie pożarowe, co dodatkowo podkreśla potrzebę skutecznego zagospodarowania tych odpadów.
Odpady nienadające się do recyklingu, które mogą być przetworzone w dobrej jakości paliwo, mogą jednocześnie rozwiązać problemy związane z ich składowaniem, jak i przyczynić się do wytwarzania ciepła w dotychczasowych ciepłowniach węglowych.
Wykorzystanie odpadów palnych w ciepłowni wymaga wprowadzenia nowych regulacji prawnych, jak i zmian w aktualnie obowiązujących przepisach.
Przed rozpoczęciem prac legislacyjnych należy odpowiedzieć na następujące pytania:
- Czy instalacje ciepłownicze spalające paliwa z odpadów będą objęte przepisami dotyczącymi spalarni odpadów?
- Czy powinno się odstąpić od wymogu utrzymywania temperatury 850˚oC przez 2 sekundy?
- Czy obowiązkowe będzie zatrzymanie dostarczania paliwa do kotła, jeśli emisje przekroczą dopuszczalne standardy emisyjne?
- Czy paliwo z odpadów będzie dopuszczone wyłącznie do spalania, bez możliwości zgazowania czy pirolizy?
- Czy należy określić moc nominalną ciepłowni, w których będzie można spalać paliwa z odpadów?
- Jak będą traktowane popioły i żużle powstałe po spalaniu paliwa z odpadów?
- Jakie parametry jakościowe powinno spełniać paliwo z odpadów?
- Kto będzie odpowiedzialny za kontrolę jakości paliwa z odpadów?
W Instytucie Technologii Paliw i Energii (ITPE) pracują eksperci z zakresu odzysku energii z odpadów, którzy od wielu lat zajmują się zarówno technologicznymi, jak i formalno-prawnymi aspektami tego procesu. Dzięki swej wiedzy i doświadczeniu mogą oni pomóc odpowiedzieć na powyższe, ale i wiele innych pytań.
Zapraszamy do współpracy
Przygotowała: Jolanta Telenga-Kopyczyńska
Zakład Ochrony Powietrza