Projekt FlowPCM pt. „Mobilny magazyn ciepła z zastosowaniem strumienia PCM” zakwalifikowany do drugiej fazy realizacji

Na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 27 sierpnia 2024 r. ogłoszono wyniki oceny merytorycznej I fazy realizacji projektów w ramach Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych Nowe technologie w zakresie energii – NTE II.

Jednym z projektów zakwalifikowanych do finansowania w I fazie konkursu jest projekt NTE-II/0021/2022 pt. Mobilny magazyn ciepła z zastosowaniem strumienia PCM , akronim FlowPCM.

Projekt jest realizowany przez konsorcjum KFG Mining Group sp. z o.o. (lider projektu), Instytut Techniki Górniczej KOMAG oraz Instytut Technologii Paliw i Energii.

W I fazie projektu opracowano studium wykonalności obejmujące analizę prawno-finansową, społeczno-gospodarczą oraz techniczną. Z przyjemnością możemy poinformować, że studium zostało bardzo wysoko ocenione przez Komitet Sterujący oraz Zespół ekspertów ds. zastrzeżeń NCBiR.

W obszarze tematycznym nr T5 Energetyczne wykorzystanie odpadów i ciepła z gazów poprocesowych studium wykonalności uzyskało 29 punktów na 30 możliwych i zajęło pierwsze miejsce w rankingu projektów zakwalifikowanych do finansowania. Sumaryczna wartość dofinansowania ze strony NCBiR wynosi 20 734 418,20 zł, z czego na dofinansowanie II fazy realizowanej przez ITPE przypada 4 100 504,93 zł.

FlowPCM jest projektem wdrożeniowym, którego końcowym produktem będzie mobilny magazyn energii odpadowej wykorzystujący innowacyjne materiały zmiennofazowe (PCM). Projekt stanowi nowy kierunek badawczy realizowany w naszym Instytucie, związany z aktualnym problemem pozyskiwania i magazynowania energii ze źródeł alternatywnych.



Przygotował: Krzysztof Jastrząb
Zakład Transformacji Energetycznej