Nadeszła nowelizacja Dyrektywy IED

Wspominana przez nas pod koniec 2023 roku nowelizacja Dyrektywy IED (Industrial Emissions Directive) stała się faktem. W dniu 24 kwietnia bieżącego roku nowelizacja w formie zmian do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE została przyjęta przez Parlament Europejski i Radę Europy. Publikacja dokumentu nastąpiła 15. lipca, a jego wejście w życie 20 dni później. Termin transpozycji do prawa polskiego to początek czerwca 2026 roku. Zmiany wprowadzają nowe wymogi prawne dla instalacji przemysłowych i w założeniu mają posłużyć między innymi:

  • wzmocnieniu transformacji przemysłowej w kierunku zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń,
  • realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu,
  • uproszczeniu obowiązujących przepisów.

Wśród wielu zmian wprowadzonych przez nowelizację są między innymi następujące zalecenia: 

  • promowania energii ze źródeł odnawialnych,
  • zwiększenia ponownego wykorzystania zasobów,
  • uwzględniania we wniosku o pozwolenie emisji odorów z instalacji do każdego komponentu środowiska,
  • opracowania systemu elektronicznego udzielania pozwoleń dla instalacji do dnia 31 grudnia 2035 r.,
  • natychmiastowego informowania właściwego organu innych państw członkowskich w przypadku wystąpienia zdarzenia mającego znaczący transgraniczny wpływ na zdrowie ludzi lub środowisko. 

Zapowiadany nakaz stosowania dopuszczalnej normy emisji wyłącznie z dolnego zakresu określanego w BAT nie jest narzucony bezwzględnie. Dyrektywa mówi, że dopuszczalne wielkości emisji mają się opierać na ocenie przez operatora całego zakresu BAT-AEL, zawierającej analizę wykonalności osiągnięcia wielkości mieszczących się na najbardziej rygorystycznym krańcu zakresu BAT-AEL i wykazującej najlepszy ogólny wynik, jaki może osiągnąć instalacja przy zastosowaniu najlepszych dostępnych technik opisanych w konkluzjach BAT. Wobec tego operator powinien wnioskować o jak najniższe możliwe do osiągnięcia w jego instalacji poziomy emisji.

Instytut od lat służy pomocą przy inwestycjach przemysłowych, oferując eksperckie doradztwo i opracowanie dokumentów środowiskowych wymaganych w związku z nowelizacją aktów legislacyjnych.

Autor: Radosław Lajnert, Jolanta Telenga-Kopyczyńska

Zakład Ochrony Powietrza