Huta Liberty Ostrawa zamyka baterię nr 11
LIBERTY Ostrawa odstawiła do gorącego postoju jedną ze swoich trzech baterii koksowniczych (VKB 11). Spółka nie określiła na razie, czy nastąpi jej całkowite wyłączenie, ale postrzega się to jako ważny krok w kierunku produkcji stali neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Bateria, która stawała się coraz bardziej nierentowna ze względu na nadwyżki mocy produkcyjnych na rynku, a także wysokie ceny energii i inflację, została zamknięta 19 września. Jednak proces ten będzie trwał jeszcze przez kilka miesięcy, w sposób możliwie bezpieczny i przyjazny dla środowiska. Po wypchnięciu ostatniej komory koksowniczej zatrzymane zostało opalanie baterii gazem koksowniczym. Następnie w kontrolowany sposób stopniowo schładza się masyw ceramiczny, aby uniknąć ryzykownego zniszczenia jego muru. Bateria chłodzi się około 14 dni, po tym czasie urządzenia z nią związane zostaną oczyszczone z pozostałości substancji niepożądanych. Wyłączenie baterii koksowniczej jest nieodwracalne. Historia baterii dużej pojemności nr 11 sięga 1969 roku, kiedy to w ówczesnej Nowej Hucie zaczęto rozważać częściową wymianę starych baterii systemu ubijanego. W 1974 roku zakupiono licencję i rozpoczęto budowę baterii typu PWR o wysokości komory 7 metrów. Bloki A i B sześćdziesięciokomorowej baterii po raz pierwszy zasypano węglem 1 września, a 2 września 1981 roku wypchnięto pierwszy koks. W latach 1996-98 bateria została poddana gruntownej modernizacji.
Grupa Liberty Steel chce przekształcić ostrawską spółkę w producenta stali surowej neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla. Planuje w ciągu najbliższych ośmiu lat zainwestować w nią 8,6 miliarda koron. Kluczowym elementem osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2030 roku będzie wymiana czterech pieców tandemowych huty z lat 70-tych XX wieku na dwa hybrydowe piece elektryczne. Huta Liberty Ostrawa jest zintegrowanym przedsiębiorstwem metalurgicznym o zdolnościach produkcyjnych na poziomie 3,6 mln ton stali rocznie, wykorzystywanej głównie w budownictwie, inżynierii oraz przemyśle naftowym i petrochemicznym. Oprócz rynku czeskiego dostarcza swoje produkty do ponad 40 krajów na całym świecie. Razem ze spółkami zależnymi zatrudnia 6000 pracowników. Instytut przez wiele lat prowadził kompleksową regulację baterii koksowniczych w Hucie Liberty Ostrawa, co wpisywało się w światowy trend wydłużania czasu eksploatacji baterii koksowniczych, tzw. life prolongation.
Przygotował: Tomasz Micorek
Zakład Technologii Koksowniczych
Źródła:
https://konstrukce.cz/materialy-a-technologie/liberty-ostrava-uzavira-koksarenskou-baterii-vykrocila-smerem-k-zelene-oceli-1305
https://www.prumysldnes.cz/firmy/liberty-ostrava-zacala-odstavovat-jednu-ze-svych-tri-koksarenskych-baterii-231001