Badania biegłości – miałkość popiołów lotnych stosowanych w produkcji betonu
W produkcji betonu popiół lotny stosuje się jako dodatek. Zasady stosowania popiołu lotnego w składzie betonu opisuje norma PN-EN 450-1:2012 Popiół lotny do betonu – Część 1: Definicje, specyfikacje i kryteria zgodności. Najważniejsze cechy popiołu lotnego wykorzystywanego w produkcji betonu to miałkość i straty prażenia.
Miałkość definiowana jest jako pozostałość po przesianiu popiołu lotnego na sicie o oczkach 0,045 mm. W zależności od uzyskanego wyniku popiół lotny kategoryzuje się do dwóch grup oznaczonych N i S. Popioły lotne o małej pozostałości na sicie (≤12%) zaliczone są do kategorii S. Charakteryzują się one większym udziałem składników o fazie bezpostaciowej nad składnikami wykazującymi fazę krystaliczną, a to przekłada się na redukcję ilości wody zarobowej w mieszance betonowej. Popioły lotne kategorii S stosuje się generalnie do betonów wysokowytrzymałościowych.
Zasadniczym potwierdzeniem kompetencji technicznych laboratoriów badających ten parametr w popiele lotnym jest pozytywny wynik uzyskany w badaniach biegłości PT. Realizacja badań polega na analizie jednorodnego i stabilnego materiału, który w postaci próbek zostaje dostarczony uczestnikom badań. Wyniki badań próbek uzyskane przez uczestników podlegają analizie statystycznej i w postaci parametrycznej służą ocenie wykonanych przez uczestnika badań.
Akredytowany (PT004) Ośrodek Badań Biegłości ITPE realizuje rundy badań biegłości dotyczących węgla kamiennego, węgla brunatnego, biomasy stosowanej na cele energetyczne, odpadu paleniskowego, stałych paliw wtórnych i odpadów palnych, mazutu i oleju opałowego lekkiego, koksu z węgla kamiennego, gipsu i kamienia wapiennego.
W ramach realizacji rundy SUPS/27/2024 (trzeci kwartał bieżącego roku) po raz pierwszy obiektem badań będzie popiół lotny i będzie można ocenić właśnie kompetencje do wykonywania badań miałkości.
Plan realizacji badań biegłości na rok 2024 dostępny jest tutaj.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w organizowanych rundach badań biegłości PT.
Przygotował: Mariusz Mastalerz – Z-ca Koordynatora Ośrodka Badań Biegłości ITPE
Zakład Gospodarki o Obiegu Zamkniętym