Zakład Ochrony Powietrza

Zakład Ochrony Powietrza

Kim jesteśmy

Jesteśmy zespołem ekspertów specjalizujących się we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w przedsiębiorstwach dążących do osiągnięcia zrównoważonego i efektywnego rozwoju. Naszą misją jest wspieranie firm w dążeniu do wprowadzania we własnej działalności paradygmatów gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), minimalizacji wpływu na środowisko oraz wdrażania nowoczesnych technologii bazujących na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii (OZE) i odpadów.

Dlaczego my?

Nasz zespół składa się z doświadczonych specjalistów, którzy łączą wiedzę techniczną z pasją do podejmowania nowych, ciekawych i niesztampowych wyzwań. Każdy projekt realizujemy indywidualnie bazując na wymogach i oczekiwaniach naszych Partnerów. Pracując z nami dostaniecie Państwo możliwość wykorzystania unikatowej na skalę Polski, gromadzonej przez wiele lat kombinacji wiedzy i doświadczenia. Nasza wiedza wspierana jest przez znajomość rezultatów najnowszych badań świata nauki, jednak dopiero poprzez jej weryfikację w warunkach rzeczywistych instalacji półtechnicznych posiadanych przez Instytut możemy zaoferować Państwu również doświadczenie, które jest nieodzowne przy wdrażaniu, a nie tylko studialnym opracowywaniu nowych technologii.

Gospodarka Obiegu Zamkniętego

Opracowujemy kompleksowe strategie i rozwiązania technologiczne mające na celu wdrażanie w przedsiębiorstwach zasad gospodarki o obiegu zamkniętym, szczególnie w zakresie zamknięcia cyklu życia produktów, waloryzacji i ponownego wykorzystania odpadów oraz wykorzystania zasobów wtórnych i minimalizacji uzależnienia od surowców pierwotnych. Przykładowe wyzwania z zakresu GOZ, jakie realizowaliśmy w ostatnim czasie dotyczyły np.:

  • odzysku i ponownego wykorzystania metali szlachetnych i rzadkich zawartych w odpadach, w tym w szczególności z popiołów (przemysł energetyczny), katalizatorach (przemysł petrochemiczny), czy składowiskach odpadów (przemysł wydobywczy);
  • badania właściwości fizykochemicznych oraz analizy pozyskiwania i zagospodarowania mikrosfer, jako ubocznego produktu spalania węgli (przemysł energetyczny), który znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, górnictwie, odlewnictwie czy materiałach kompozytowych;
  • zmniejszenia ilości wykorzystywanych odczynników chemicznych oraz poprawy skuteczności oczyszczania ścieków (komunalnych i przemysłowych) poprzez wykorzystanie procesów elektrochemicznych (przemysł górniczy i koksowniczy);
  • opracowania kompleksowej metody oczyszczania i odparowania ścieków przemysłowych celem odzysku wody procesowej i zmniejszenia zasolenia ścieków wprowadzanych do środowiska (przemysł górniczy i hutniczy).

Dekarbonizacja przedsiębiorstw i wdrażanie nowych technologii

Z GOZ niechybnie łączą się realizowane przez nas prace ukierunkowane na dekarbonizację i wdrażanie w praktyce przemysłowej technologii niskoemisyjnych czy inaczej szeroko pojęte działania zmierzające do odejścia od wykorzystania paliw kopalnych na rzecz OZE. Wyróżnikiem jest tu jednak zwykle ściśle określona perspektywa czasowa i cel ilościowy (np. redukcji emisji CO2), a to związane jest z koniecznością opracowania dedykowanej dla potrzeb danej firmy strategii dekarbonizacji. W tym zakresie pomagamy również firmom w ocenie potencjału nowych projektów poprzez realizację analiz koncepcyjnych, czy też szczegółowych studiów wykonalności, które są niezbędne do podejmowania świadomych decyzji inwestycyjnych. W tym zakresie oferujemy naszym Partnerom m.in.:

  • Wsparcie eksperckie i inżynieryjne w trakcie realizacji wszystkich etapów procesu inwestycyjnego, od koncepcji aż po finalne uruchomienie.
  • Analizy koncepcyjne i wykonalności, środowiskowo-energetyczne, ryzyka, kosztów i korzyści oraz ekonomiczne.
  • Audyty technologii i instalacji – pomoc techniczna, ocena technologii, ale również technologiczne due diligence.

Zgazowanie, piroliza i hydrotermiczna karbonizacja (HTC)

Od ponad 50 lat pozostajemy jednym z najbardziej cenionych w kraju centrów wiedzy eksperckiej w zakresie innowacyjnych technologii zgazowania i pirolizy. Dzięki posiadanej infrastrukturze oraz kompetencjom jesteśmy w stanie zaproponować Państwu kompletne rozwiązania technologiczne, poczynając od opracowania koncepcji rozwiązania problemu, poprzez realizację niezbędnych prac badawczych i dopracowanie newralgicznych rozwiązań technicznych, aż do weryfikacji technologii w skali pilotowej i opracowania na tej podstawie dokumentów niezbędnych do podjęcia decyzji inwestorskiej lub rozpoczęcia tegoż procesu.

W odróżnieniu od spalania, piroliza i zgazowanie mogą, ale nie muszą być ukierunkowane na cele energetyczne. Ich zastosowanie w kontekście przekształcania odpadów może mieć na celu recykling chemiczny i odzysk surowców, a z drugiej strony w przypadku zastosowania biomasy technologie te stanowią filar rozwijanych obecnie koncepcji biorafineryjnych (wytwarzanie biokomponentów i biochemikaliów).

W tym samym czasie zachowujemy pełną świadomość ograniczeń technologii zgazowania i pirolizy, dlatego od kilku lat pracujemy również w zakresie rozwoju metod hydrotermicznych, które w przyszłości będą stanowić podstawę umożliwiającą wykorzystanie w przemyśle również bardzo szerokiego spektrum surowców mokrych, których przekształcanie dziś jest technicznie, energetycznie lub ekonomicznie nieuzasadnione.

Posiadamy doświadczenie w termochemicznej konwersji m.in. takich surowców jak:

  • biomasa drzewna, rolna – słoma, uprawy energetyczne – i odpadowa – osady ściekowe, lignina, kora,
  • odpadowe tworzywa sztuczne, odpady z przemysłu meblarskiego, odpady drzewne z budowy, frakcje resztkowe odpadów komunalnych, zanieczyszczone odpady wielomateriałowe, odpady ze strzępienia samochodów, czy też paliwa alternatywne

Nasza infrastruktura pozwala na realizację m.in. takich prac jak:

  • zgazowanie w reaktorach ciągłych: ze złożem stałym GazEla ok. 15 kg/h, ze złożem fluidalnym ok. 200 kg/h;
  • piroliza w reaktorach okresowych o objętości od 500 do 1500 cm3;
  • piroliza w reaktorach ciągłych: obrotowym 1÷3 kg/h, fluidalnym <1 kg/h oraz ok. 50 kg/h;
  • hydrotermiczna karbonizacja w reaktorze okresowym o pojemności ok. 1 dm3

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach, masz problem związany z działalnością swojej firmy albo masz pomysł na projekt i poszukujesz ekspertów, którzy pomogą Ci go zrealizować, zachęcamy do kontaktu. Jesteśmy gotowi do współpracy i chętnie pomożemy Ci osiągnąć Twoje cele związane z wprowadzaniem zasad gospodarki cyrkularnej i zrównoważonym rozwojem Twojej firmy.

 

 

 

 

Zdjęcie przedstawiające Tomasza Iluka
Tomasz Iluk

KIEROWNIK ZAKŁADU GOSPODARKI O OBIEGU ZAMKNIETYM

Zapozanj się z zakresem naszej wiedzy eksperckiej