ITPE

Wznowienie pracy przez pracowników w miejscu jej stałego wykonywania

W związku z powrotem pracowników do miejsca jej stałego wykonywania 

Należy  bezwzględnie:

  1. zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra).
  2. w biurach odległość między pracownikami (przy biurkach ustawionych na przeciwko) wynosić musi co najmniej 1,5 m. Odległość między pracownikami w biurach może być mniejsza pod warunkiem instalacji pomiędzy biurkami przegrody o co najmniej 50 cm wysokości, lub wyposażenia pracowników w sprzęt ochrony indywidualnej taki jak przyłbice, maseczki.
  3. osoby poruszające się pieszo powinny poruszać się w grupie nieprzekraczającej 2 osób i w odległości nie mniejszej niż 2 m od siebie
  4. regularnie i dokładnie myć ręce: wodą z mydłem lub zdezynfekowanie dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
  5. upewnić się, że pracownicy, klienci i kontrahenci mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.
  6. umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach, w miejscu pracy i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.
  7. wywiesić w widocznym miejscu informacje jak skutecznie myć ręce.
  8. zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas pracy NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegać higieny kaszlu i oddychania.
  9. zaleca się noszenie maseczek w trakcie rozmów bezpośrednich z osobami niebędącymi pracownikami Instytutu. Spotkania należy organizować w salkach konferencyjnych zachowując środki ostrożności oraz zalecane odległości.

10.goście na teren instytutu mogą wchodzić jedynie w maseczkach.

11.wszystkie osoby wchodzące zobowiązane są zdezynfekować ręce.

12.osoby wchodzące do instytutu mają każdorazowo mierzoną temperaturę. Przy podwyższonej temperaturze pracownik nie zostanie do budynku.

13.miejsca pracy muszą być czyste i higieniczne:

o   powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury) są regularnie wycierane środkiem dezynfekującym, lub przecierane wodą z detergentem,

o   wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, są regularnie i starannie sprzątane, z użyciem wody z detergentem.

o   Należy zgłaszać do BHP wszystkie pomieszczenia które zostają na nowo uruchomione do pracy dla pracowników powracających do pracy, celem ich uruchomienia i codziennej dezynfekcji.

  1. należy ograniczyć podróże służbowe i delegacje zagraniczne do minimum.

__________________________________________________________________________________________________________________________________

Kryteria kwalifikacji do dalszego postępowania: osób potencjalnie narażonych w związku z powrotem z obszarów utrzymującej się transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 lub osób, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną koronawirusem

Postępowaniu podlega osoba, która spełnia kryteria kliniczne oraz kryteria epidemiologiczne

Kryteria kliniczne

Każda osoba u której wystąpił co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • duszność.

Kryteria epidemiologiczne

Każda osoba, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z następujących kryteriów:

  • podróżowała lub przebywała w regionie, w którym stwierdzono występowania koronawirusa SARS-CoV-2;
  • miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub przypadkiem prawdopodobnym);
  • pracowała lub przebywała jako odwiedzający w jednostce opieki zdrowotnej,  w której leczono pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

Pracownik spełniający kryteria kliniczne oraz kryteria epidemiologiczne powinien:

  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną,
  • i zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Postępowanie wobec pracowników, którzy mieli bliski kontakt z osobą zakażoną

Co to znaczy, że ktoś miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2?

  • pozostawał w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut;
  • prowadził rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas;
  • osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów;
  • osoba mieszkająca w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora, lub w tym samym pokoju hotelowym.

Osoby z kontaktu NIE są uważane za zakażone i jeżeli czują się dobrze, i nie mają objawów choroby, nie rozprzestrzenią infekcji na inne osoby, jednak zaleca im się:

  • pozostanie w domu przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie samoobserwacji – codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia,
  • poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej
    w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia,
  • jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji wystąpią następujące objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem), należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Osoby, które nie miały bliskiego kontaktu:

  • nie muszą podejmować żadnych środków ostrożności ani wprowadzać żadnych zmian we własnych aktywnościach, takich jak uczęszczanie do pracy, chyba, że źle się poczują.

Zalecenia dla personelu sprzątającego

Personelowi sprzątającemu miejsca, gdzie przebywał pracownik zakażony koronawriusem zaleca się zachować dodatkowe środki ostrożności:

  • założenie rękawiczek jednorazowych i jednorazowej maseczki na nos i usta,
  • umycie i dezynfekcje rąk po zakończeniu czynności i zdjęciu rękawiczek
    i maseczki,
  • usunięcie maseczki i rękawiczek bezpośrednio do worka z odpadami.

Powered by BetterDocs

Dodaj komentarz