Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które weszło w życie w sobotę, 28 listopada, do 27 grudnia 2020 r. nałożony został obowiązek zakrywania ust i nosa – przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego w środkach publicznego transportu zbiorowego; miejscach ogólnodostępnych, w tym:
- na drogach i placach,
- na terenie cmentarzy,
- promenad,
- bulwarów,
- miejsc postoju pojazdów,
- parkingów leśnych,
- na terenie nieruchomości wspólnych,
- obiektach handlowych lub usługowych,
- placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).
Zakrywanie nosa i ust w pracy #
Obowiązek ten istnieje także w zakładach pracy, „jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym”.
za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.
Maseczki w pracy – w kuchni, w pomieszczeniu socjalnym… #
Nowe przepisy oznaczają, że w zakładzie pracy usta i nos zakrywać trzeba nie tylko w pokoju, w którym są przynajmniej dwie osoby, ale także w otwartej przestrzeni typu open space (nawet przy zachowaniu odległości większej niż 1,5 metra), jak i w kuchni czy pomieszczeniu socjalnym.
W związku z powyższym spożywanie posiłków jak również picie napoi itp. odbywać się może w instytucie jedynie w wypadku przebywania w pomieszczeniu lub przestrzeni ogólnodostępnej jednej osoby.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.