Ośrodek Badania Biegłości
Informacje
Instytut od 2005 roku jest organizatorem badań biegłości w zakresie analiz węgla kamiennego, biomasy, węgla brunatnego, koksu i odpadów paleniskowych. W 2008 roku PCA, w dokumencie DAPT-01 określiło wymagania dotyczące uzyskania certyfikatu akredytacji przez organizatorów badań biegłości. W tym samym roku w ITPE (poprzednio IChPW) wyodrębniono strukturę Ośrodka Badań Biegłości (OBB) oraz rozpoczęto prace nad opracowaniem dokumentacji i wdrożeniem systemu zarządzania zgodnego z ILAC-G13:08/2007.
W grudniu 2010 roku Ośrodek Badań Biegłości ITPE (poprzednio IChPW) otrzymał certyfikat akredytacji ORGANIZATORA BADAŃ BIEGŁOŚCI nr PT 004. W 2011 r. rozpoczęto prace nad opracowaniem i wdrożeniem systemu zarządzania zgodnego z wymaganiami określonymi w normie PN-EN ISO/IEC 17043:2011. W styczniu 2012 roku Ośrodek Badań Biegłości otrzymał certyfikat akredytacji Organizatora Badań Biegłości potwierdzający spełnienie wymagań w/w normy.
Należy zaznaczyć, że OBB był pierwszym i jedynym w Polsce akredytowanym organizatorem programów badań biegłości w zakresie analiz biomasy do celów energetycznych, węgla brunatnego, koksu z węgla kamiennego oraz stałych ubocznych produktów spalania
Ośrodek Badań Biegłości IChPW obecnie jako jedyny w kraju organizuje międzynarodowe badania biegłości w zakresie analiz koksu z udziałem laboratoriów z Polski, Słowacji, Czech, Ukrainy, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Finlandii, Austrii, Wielkiej Brytanii oraz badania węgla brunatnego.
Zakres akredytacji obejmuje programy badań biegłości w zakresie analiz:
- węgla kamiennego, węgla brunatnego, biomasy do celów energetycznych,
- koksu z węgla kamiennego,
- stałych ubocznych produktów spalania,
- stałych paliw wtórnych i odpadów palnych,
- mazutu i oleju opałowego lekkiego,
- kamienia wapiennego i gipsu.
Elektroniczne Biuro Obsługi Uczestnika
Platforma umożliwiająca kompleksową obsługę rund badań biegłości organizowanych przez Ośrodek Badań Biegłości ITPE.
Platforma pozwala na planowanie i zarządzanie etapami realizacji rundy badania biegłości.
Wszystkie działania związane z uczestnictwem w rundach badań biegłości wraz z komunikacją realizowane są poprzez Elektroniczne Biuro Obsługi Uczestnika.
Platforma została wyposażona w system podpowiedzi kontekstowych.
Wszystkie strony posiadają w dolnej części obszar podpowiedzi, w którym w momencie otwarcia wyświetlana jest informacja opisująca przeznaczenie i sposób obsługi poszczególnych elementów.
Kontakt
Mariusz Mastalerz
Z-ca Koordynatora